Яка з вулиць Шполи раніше носила назву Базарна?

В лютому місяці адміністрація нашого сайту звернулася до шполян, особливо старшого віку, з проханням допомогти згадати старі назви вулиць, адже згодом пам'ять про них може назавжди бути втрачена.

А поштовхом до цього став старенький лист до шполянського соцзабезу, датований ще 1944 роком, з поміткою в адресі «вул. Базарна 2». Окремі назви вулиць вдалося відшукати. Для прикладу, вулиця Піонерська колись мала назву Приютська, вул. Володарського – Даріївська,  вул. Орлова – Ховківська,  вул. Чайковського – Кримчанська, вул. Таранця – Садова, вул. Червоноармійська – Сигнаївська,  вул. Чапаєва – Кладбищенська, вул. Пролетарська – Огородня, вул Чехова – Боківка, вул. Кірова – Симофорна, а перевулок Кірова звався Прорізним.  Як бачимо, тодішні назви вулиць не несли ніякого ідеологічного навантаження, а були більш прості, і так би мовити, приземлені до реалій життя.

Та  все ж, повернемося до вулиці Базарної. Котра з вулиць міста носила таку назву? Шполянин Віктор Поколенко стверджує, що стороків тому базар містився на сучасній території Піонерського парку. Він був побудований євреями, які в той час складали майже половину жителів містечка.  Територія базару була вимощена дошками і сюди приїздив торгувати люд зі всієї округи. Про це розповідала його бабуся Тетяна Павлівна, яка, в свій час, теж там торгувала. Два її сини загинули на фронті, а  третій повернувся інвалідом. За синів бабуся отримувала пенсію, трохи приторговувала - тим і жила. Так от, Віктор Поколенко стверджує, що сучасна вулиця Мар’янівська -це і була Базарна. Як доказ, передав листи з фронту адресовані Поколенко Тетяні Павлівні, яка мешкала саме на  вулиці Базарній 23.

Здається все зрозуміло, проте… документи знайдені серед архівних будинкових справ  БТІ свідчать, що вулиця Базарна знаходилася там, де сьогодні розміщена вул. Крупської. Якщо базар розміщувався на території Піонерського парку, то і така ж назва вулиці здається цілком логічною. Але ж, як бути з Мар’янівською?Біля цієї вулиці теж розміщений базар. На території сучасного  недільного ринку торгували досить давно. Як стверджують історики - ще з кінця 17 століття на цьому місті був великий базар, де селяни торгували рослинницькою і тваринницькою продукцією. Можливо, колись зазначені вулиці були сполучені? Тож, питання залишаються. Адміністрація сайту міської ради звертається до шполян, особливо старшого віку, з проханням допомогти згадати старі назви вулиць з тим, щоб відтворити  стару карту Шполи. Телефонуйте 5-33-18 та пишіть на адресу міської ради (вул. Пролетарська,59) або адміністратору сайту Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Наостанок сьогоднішньої розповіді, пропонуємо вашій увазі досить цікаву виписку з нотаріального акту, який містився в інвентарній книзі. Йому майже дев’ять десятків років.

Ноторіальний акт:

«Тысяча девятьсот двадцать шестого года июня третього дня в Государственную ноториальную Контору города Черкасс явились лично неизвестные содержательница заезжего двора Эстер Лейбовна  Гешиктор и кустар- колбасник, член союза «Куст», Шмуль Янкеливич Краминский, живущие в м. Шпола Черкаского округа, первая по Базарной улице в д № 15, а второй по Комсомольской улице в д № 15, правоспособные к  совершению актов  обявили, что совершают купчий акт следующего содержания: Эстер Лейбовна Геншер из собственно ей принадлежащего имущества – домовладения передает Шмулю Янкелевичу Краминскому отдельно приспособленое имущество-домовладение, состоящее в м. Шполе Черкасского округа по Базарной улице № шестнадцатом состоящее из двух деревяных сараев, крытых железом, расположеных на участе усадебно-государственной земли мерою шестьдесят две целых и четире десятых саж  в границах согласно заявлению сторон и плану…»

Адміністратор сайту